O Oratoriju

Zgodba letošnjega oratorija

Geslo letošnjega oratorija je Dotik nebes. Spremljala nas bo Marija, ki jo že dobro poznamo, a njen zgled nam ima še marsikaj povedati. Izbrana je bila za Božjo Mater. Po njej in rojstvu Jezusa se je Bog sklonil k človeku. Lahko rečemo, da se preko nje nebesa dotikajo vsega sveta. Obenem pa je Marija tista, ki nam pomaga priti v nebesa. Jež Zvedav in evangelist Luka nam bosta predstavila Marijino življenje. Skozi njuno pripoved bomo obiskali različna mesta v Sveti deželi: od Nazareta do Betlehema in Jeruzalema pa vse tja do Egipta in Galilejske Kane. Odkrivali bomo, kako je Marija vzgajala Božjega Sina in obenem bila njegova učenka, kako ga je spremljala v njegovih zadnjih in najtežjih urah življenja ter se veselila njegovega vstajenja.
Želimo si, da bi se nas po Mariji nebesa resnično dotaknila in da bi se v nas okrepila želja po tem, da bi tudi mi nekoč prišli v nebesa, v družbo z Jezusom, svetniki in Marijo.

Splošno o oratoriju

Oratorij je široko vzgojno prostočasno dogajanje oz. gibanje. Je teden druženja otrok in animatorjev. Stoji na štirih stebrih: dom, šola, dvorišče, župnija. Pomembno je, da so vključeni prav vsi štirje, saj lahko oratorij le tako izpolni svoj namen.
Namenjen je otrokom, ki so stari od 5 do 14 let (oz. do devetega razreda OŠ).

Oratorij se za animatorje začne že nekaj pred osmo uro zjutraj, ko se pri kavici zberemo animatorji. Ob devetih pričakamo otroke in se z njimi igramo banse, da se malce sprostimo, razmigamo in dokončno prebudimo. Skupaj, razdeljeni v skupine, dvignemo zastavo in zapojemo himno. Nato skozi zgodbo junaka, ki nastopa v jutranji igri, spoznamo vrednoto dneva, katero nam v uvodu v kateheze župnik še enkrat predstavi. Razdeljeni v skupine in po prostorih imamo nato kateheze. Sledi jim skupna molitev v cerkvi. Po molitvi je težko pričakovana osvežitev s sokom, pecivom in sadjem. Pri delavnicah, ki so ustvarjalne, športne, praktične, tehnične (in še kakšna), se vsi zelo zabavamo. Ob enih je kosilo, ki nam ga pripravljajo pridne kuharice (in je reees okusno!), po kosilu pa prosti čas. Ko si vsi napolnimo baterije, se odpravimo na travnik, kjer imamo popoldanske velike igre. Tu je mnogo zabave in smeha pa tudi tekmovalnega duha ne manjka. Prijetno utrujeni še spustimo zastavo, zapojemo himno in se odpravimo domov, da se naspimo za naslednji dan.

Oratorij Godovič-Zavratec bo letos potekal že kar desetič! Prvi je bil namreč leta 2005. V zadnjih letih ga obišče čez sto otrok za katere skrbi približno 40 animatorjev animatorjev. Oratorij poteka v Godoviču in je združen za dve župniji – Godovič in Zavratec. Otroci prihajajo od vsepovsod, ne le iz naših dveh župnij, zato je še toliko bolj pestro. Sklepajo se nova prijateljstva in poznanstva in mnogi že komaj čakajo naslednji oratorij, da se zopet srečajo.